Umówmy się – nikt nie przepada za lekturami. Prawie nikt. Ja jednak zawsze staram się znaleźć w nich coś pozytywnego, przy czytaniu zaznaczam ciekawe fragmenty i zdania. Dzisiaj więc, zamiast przygotowywać się do zaliczenia z literatury szwedzkiej, zapraszam Was na najlepsze szwedzkie cytaty!
„TWOJA CHWILA NA ZIEMI”
To chyba jedna z niewielu zapowiedzianych książek, która przypadła mi do gustu. Raczej wątpię, żeby spodobała się każdemu, bo brakuje w niej (jakichkolwiek) zwrotów i (jakiegokolwiek) napięcia. Ale za to jest pełna wspomnień, pełna retrospekcji i pełna spokoju. A to coś, co naprawdę lubię.
„Dlaczego dzień jutrzejszy ma być groźbą, czymś budzącym strach? Przecież nie żyję jeszcze w dniu jutrzejszym ani w następnym tygodniu, ani w następnym miesiącu. Właśnie tę minutę, tę godzinę, ten dzień powinienem przyjąć.
„PANNA JULIA”
Ten dramat również mogę zaliczyć do całkiem miłych i przyjemnych, a to głównie dlatego, że liczył sobie niecałe 60 stron z dodatkiem całkiem niezłego humoru. W końcu od Strindberga mogę oczekiwać wszystkiego, co najlepsze 😉
„Niech się pani nie zniża, panienko, proszę posłuchać mojej rady! I tak nikt nie uwierzy, że pani się zniżyła z dobrej woli. Ludzie zawsze powiedzą, że pani upadła.”
„DROGA DO KLOCKRIKE”
Pomysł na powieść o włóczęgach nie był zły, ale miałam niemały problem przez nią przebrnąć… Na szczęście duża liczba całkiem niezłych cytatów zrekompensowała mi trudną lekturę.
„Przeciwności można znieść. Ale srogi cios w serce pozostawia ślad. Jeśli nawet serce od tego nie umiera, pozostaje zranione, zmienione przez bliznę.”
„ZŁO”
Czyli powieść, której raczej nie zdążę doczytać do zaliczenia, ale cóż… każdemu może się to zdarzyć. Nawet pseudo-zapalonemu książkoholikowi.
„Wszystko na świecie, wszystko, co się dzieje i czym ludzie się zajmują, ma na swój sposób jakiś sens. Ale samo życie nie ma żadnego sensu i nie może go mieć. Bo wtedy nie mogłoby go być.”
Cytat z Panny Julii jest bardzo mądry i prawdziwy.
Niestety muszę się z Tobą zgodzić…
1 cytat jest cudowny. ♥
🙂
Jak tak myślę teraz, nigdy nie czytałam literatury szwedzkiej. Chyba czas to zmienić! Cytaty też wspaniałe. Panna Julia <3
Jeśli chodzi o literaturę szwedzką, to jednak polecam tą „bardziej współczesną” 🙂
Cytat z „Panny Julii” niezwykle trafiony;(
Niestety 🙁
Bardo podobała mi się „Twoja chwila na ziemi”. 🙂 To wspaniała książka o samotności, smutnym życiu tułacza, buncie przeciwko rodzicom, żałobie.
To była właśnie moja ulubiona książka z zapowiedzianych lektur. Bardzo sentymentalna i skłaniająca do przemyśleń 😉
Bardzo ciekawe cytaty, każdy z nich jest taki prawdziwy. Żadnej z tych książek nie czytałam, ale może po którąś sięgnę.
Dziękuję, miło mi 😉
Cytat z „Panny Julii” skradł moje serce <3
Bardzo fajny pomysł na post.
http://weruczyta.blogspot.com/
Dziękuję 🙂
Czytałam „Pannę Julię i faktycznie ten cytat jest w punkt… W ogóle bardzo lubię Strindberga 🙂
Ja nie czytałam nic Strindberga poza „Panną Julią”…
Mnie się spodobały wszystkie cytaty! 🙂 Chętnie przeczytałabym więcej o literaturze szwedzkiej (swoją drogą – powodzenia na zaliczeniu ;)) – to temat o którym mało wiem!
Literatura szwedzka jest całkiem ciekawa, ale jej historia już nieszczególnie… Zaliczenie poszło mi bardzo dobrze, więc w następnym odcinku (pewnie koło lutego) planuję napisać co nieco na temat literatury duńskiej 🙂
Z przyjemnością przeczytam także o literaturze duńskiej. 😉 A o szwedzkiej mniej miałam na myśli jej historię, a bardziej ciekawe pozycje, które nie należą do popkultury czyli nie powszechnie znane kryminały czy oklepane sagi rodzinne, a taką prawdziwą szwedzką ciekawą literaturę – nawet nie wiem czy taką w ogóle się na polski tłumaczy (Mam nadzieję, że tak?)?
Jest mnóstwo takich „typowo szwedzkich” książek, które nie są znane, ale jednak z tego, co mi się wydaje, niewiele jest przetłumaczonych na polski 🙁
[…] do Klockrike” i „Zło” jakoś udało mi się szczęśliwie przebrnąć i do tego napisać krótkiego posta z ciekawymi cytatami z nich. Oprócz tego przeczytałam „Mroczne zakamarki” Kary Thomas, które jednak nieszczególnie […]