Dlaczego przeczytałam tą książeczkę ?
Każdy z nas co najmniej raz w swoim życiu marzył o doskonałej pamięci. Szczególnie przed ważnym egzaminem chcielibyśmy raz przeczytać podręcznik i zapamiętać wszystko. Ach, co za ulga i jaka oszczędność czasu…. Wydaje się niemożliwe, prawda ? Ten 32-stronnicowy poradnik poleciła mi moja ciocia. Nie miałam pojęcia, czego się spodziewać, ale pomyślałam,że warto spróbować. A nuż ćwiczenia mózgu okażą się pomocne ?
Co nieco o mózgu
Jak wiecie z lekcji biologii, mózg to bardzo skomplikowany organ naszego organizmu. Mieści się w nim wiele ośrodków, nie tylko mowy, słuchu i wzroku. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała, procesy fizjologiczne i podtrzymanie życia. Tak jak każda tkanka naszego organizmu potrzebuje wiele składników odżywczych i tlenu do prawidłowego funkcjonowania.Nie zagłębiajmy się jednak w anatomię naszego ciała, skupmy się na omawianych tematach i przydatnych radach.
Główne zagadnienia
![]() |
Nasz mózg/alicjaczyrska.blogspot.com |
~Budowa mózgu
~Paliwo Mózgu
~Półkule mózgowe
~Fale mózgowe
~Muzyka
~Relaksacja
~Wizualizacja
~Medytacja
~Zmysły
~Radość uczenia się
~Nastrój
~Motywacja
~Pamięć a etapy życia
~Metody doskonalenia pamięci
~Codzienny trening
Coś przydatnego
Każdy może doskonalić swój umysł.
![]() |
Our brain/www.examiner.com |
1) Zdrowe odżywianie znacząco wpływa na nasz mózg, między innymi podnosi jego wydajność oraz przyspiesza przesyłanie informacji. Unikajmy przede wszystkim alkoholu, zbyt częstego picia kawy, napojów gazowanych oraz tak zwanych bomb kalorycznych.
2) Ostatni posiłek danego dnia powinniśmy zjeść co najmniej 3 godziny przed snem, w przeciwnym razie ważny dla naszego umysłu sen, będzie zakłócony.
3) Nasz mózg jest podzielony na dwie półkule – prawą i lewą. Ich zintegrowana praca ułatwia uczenie się i zapamiętywanie. Przykłady ćwiczeń usprawniających współpracę półkul to leniwa ósemka, kreatywne bazgranie, nordic walking i pozycja sowy.
4) Stres ma negatywny wpływ na organizm i psychikę. Spowalnia on bowiem proces tworzenia nowych komórek mózgowych, może wywołać choroby.
5) Nauka przy złym nastroju (smutek, przygnębienie itd.) nie przynosi efektów. Nie możemy się wtedy skoncentrować na danym temacie, brakuje zainteresowania i motywacji.
6) Małe dzieci uczą się najszybciej, ponieważ najczęściej znajdują się w stanie alfa (odprężenia). Dlatego zawsze przed nauką powinniśmy postarać się zrelaksować.
Podsumowując
Dobrze zdaję sobie sprawę, że ten poradnik nie jest arcydziełem literatury medycznej. Nie zawiera przecież wszystkich możliwości poprawy pracy naszego mózgu, a jedynie garstkę informacji. Jego zaletę stanowi jednak w miarę prosty język, interesująca grafika oraz cena, która wynosi niewiele ponad 3 zł (cena z okładki – 3,90).
Moja ocena : 5/10
Może znacie jakieś sposoby na poprawę pracy mózgu lub doskonałą pamięć ?
Chętnie poczytam o Waszych radach dotyczących nauki.
Raczej nie przeczytam tej książki. Myślę, że mojej pamięci już nic nie jest w stanie pomóc 😉
Recenzji raczej nie pisałam z myślą, by zachwalać tą książeczkę (tych 32 stron nie mogę nazwać książką, raczej broszurą). Bardziej zależało mi na kilku radach. Sama uważam,że naszą pamięć możemy ćwiczyć i ZAWSZE jest jakaś nadzieja. Może kiedyś coś z tego wyjdzie ?
Muszę to przeczytać, ponieważ praktycznie wszystko zapominam (szczególnie biologię:D).
Uprzedzam, że nie mam pojęcia, czy wszystkie propozycję działają. Wypróbuję je dopiero, jak kupię książeczkę dla siebie. Ale ja też dużo zapominam, szczególnie jak, ktoś prosi, żebym coś zrobiła…
Ciekawe rzeczy 🙂 a ja codziennie piję bardzo mocną kawę, a i lampką wina nie pogardzę ;o takie drobne przyjemności, szkoda, że nie służą ciału ;o
Kawę piję bardzo rzadko, a herbatę mocno rozcieńczoną, alkoholu prawie w ogóle także nie muszę się przejmować. Niestety, ale w małych ilościach nie szkodzi tak bardzo… 😉
zapominam o wielu rzeczach, może przeczytam 🙂
Myślę, że każdemu się zdarza zapominać. Oby jak najrzadziej 😉
Wszystko wydaje się być takie proste i oczywiste, ale niestety często zapominamy o tym, więc i takie posty uważam za potrzebne 🙂
O tak, zgadzam się z Tobą. Często niepotrzebnie komplikujemy sobie życie, a potem się okazuje, że im łatwiej, tym lepiej…
Dziękuję ;))
Raczej sobie ją odpuszczę… Jak już mam czytać poradniki to takie, które mną naprawdę wstrząsną, pomogą lub czegoś naprawdę ciekawego nauczą;)
Oczywiście, rozumiem. Mnie bardzo interesuje ten temat, więc przeczytanie krótkiej broszurki nie było marnowaniem czasu 😉
Pozdrawiam 😉
Cześć!
Zostałaś nominowana do LBA 🙂
Więcej informacji znajdziesz na http://mobscene69.blogspot.com/2014/05/liebster-blog-award-3_22.html 🙂
Dziękuję Ci bardzo za nominację, aczkolwiek muszę uprzedzić, że nie wiem, kiedy uda mi się odpowiedzieć na Twoje pytania…
Pozdrawiam 😉
Mi się bardziej kojarzy z broszurką niż książką – zwłaszcza cenowo 🙂
Tak, muszę się z tym zgodzić. Aczkolwiek wydaje mi się, że treść nie jest zła. Może kiedyś mi się przyda.. 😉
Pamięć i związane z nią zagadnienia zawsze są ciekawe a cena jest atrakcyjna!